Supervisory Committee

Our Supervisory Committee comprises three Supervisors. The term of services for each Supervisor is three years and the current term commences from February 28, 2020, which is renewable upon re-election.

 

The functions and duties of the Supervisory Committee include reviewing financial reports and profit distribution plans prepared by the Board of Directors, monitoring the financial affairs of our Company and supervising the performance of our Directors and members of senior management. They are also entitled to engage certified public accountants and practicing auditors to re-examine the Company’s financial information where necessary.

Committee Members

Gao Tao

Mr. Gao Tao (高涛), aged 55, has been elected as the employee representative Supervisor and appointed as the Chairman of the Supervisory Committee of the Company since June 2017. He has been the chairman of the board of directors of CICC Wealth Management (formerly known as “CISC”) since October 2015. From June 1991 to May 2005, he held several positions in China Construction Bank including vice director and general manager of the department of human resources of Anhui Branch, and the president of Huainan Branch. From May 2005 to September 2005, he served as a member of the Securities Restructuring Committee of China Jianyin Investment Co., Ltd. From September 2005 to September 2006, he held several positions in CISC including general manager of the department of human resources and vice president. From September 2006 to September 2012, he held several positions in Hong Yuan Securities Co., Ltd., including vice general manager, board secretary and vice chairman. From September 2012 to August 2015, he served as vice president of China Jianyin Investment Co., Ltd. Mr. Gao graduated with a bachelor’s degree from Anhui Agricultural University (formerly known as “Anhui Agricultural College”) in July 1986, and an executive master of business administration degree from Renmin University of China in January 2009.

More

Jin Lizuo

Mr. Jin Lizuo (金立佐), aged 63, has been appointed as a Supervisor of our Company since May 2015. He participated in the establishment of our Company from 1994 to 1995. Mr. Jin serves as an independent non-executive director of Beijing Enterprises Environment Group Limited, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 154), since September 2004 and a non-executive director of NetBrain Technologies Inc. since August 2012. Mr. Jin obtained a bachelor’s degree in economics from Peking University in January 1982 and a doctoral degree in economics from the University of Oxford, the United Kingdom, in November 1993. He is the founding president of the Chinese Economic Association (CEA) UK.

More

Cui Zheng

Mr. Cui Zheng (崔铮), aged 39, has been appointed as a Supervisor of the Company since February 2020. He has been serving as head of Legal Compliance Division of the General Management Department of Huijin since February 2020. Mr. Cui joined Huijin in July 2011, successively served as the manager of the General Department, the manager and senior deputy manager of the General Management Department/Banking Institution Department II, head of Legal Compliance Division of the General Management Department/Banking Institution Department II, etc. From July 2003 to July 2011, Mr. Cui successively served as a business director, business executive and senior business executive of Corporate Strategy Department (Legal Department) of China Telecommunications Corporation (中国电信集团公司). Mr. Cui received a bachelor’s degree in law and a bachelor’s degree in economics from Peking University in July 2003, a master’s degree in law from Peking University in July 2009 and a master’s degree in business administration from Peking University in July 2010.

More