Board of Directors

Our Board of Directors comprises ten Directors, including one executive Director, five non-executive Directors and four independent non-executive Directors. Our Directors are elected to serve a term of three years, which is renewable upon re-election.

 

The Board delegates certain responsibilities to its various committees. In accordance with the relevant PRC laws and regulations, the Articles and the corporate governance practice prescribed in the Hong Kong Listing Rules, our Company has formed five Board committees, namely the Strategy Committee, the Remuneration Committee, the Nomination and Corporate Governance Committee, the Audit Committee and the Risk Management Committee.

Board Members

Shen Rujun

Mr. Shen Rujun (沈如军), aged 56, has been appointed as the Chairman of our Company since August 2019, and serves as the Executive Director and Executive Vice President of China Investment Corporation as well as the Vice Chairman, Executive Director and President of Huijin Company. Mr. Shen successively served as the Deputy Section Chief, Section Chief, and Deputy Director of the Accounting Division, as well as Deputy Director (in charge of the work) and Director of the Planning Division of Jiangsu Branch of Industrial and Commercial Bank of China Limited (hereinafter referred to as “ICBC”), a company listed on the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 601398) and the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 01398), from December 1984 to December 1998. He served as the Vice General Manager of the Planning and Finance Department of ICBC from December 1998 to November 2003; Vice President of ICBC Beijing Branch from November 2003 to July 2008; General Manager of the Finance and Accounting Department of ICBC from July 2008 to November 2013; and President of ICBC Shandong Branch from November 2013 to March 2015. Mr. Shen served as the Vice President of Bank of Communications Co., Ltd. (hereinafter referred to as “Bank of Communications”), a company listed on the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 601328) and the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 03328), from March 2015 to June 2018; and Vice President and Executive Director of Bank of Communications from June 2018 to October 2018. Mr. Shen obtained his doctoral degree from School of Technology and Economics of Hohai University in 2001.  

More

Huang Zhaohui

Mr. Huang Zhaohui (黄朝晖), aged 56, has been appointed as a Director of the Company since February 2020, the Chief Executive Officer and Chairman of the Management Committee of our Company since December 2019. He joined the Group in February 1998 and held several positions, including the Head, Deputy Head and Co-Head of the Investment Banking Department. He also served as a member of the Management Committee of the Company from April 2015 to December 2019. Prior to joining our Group, he joined China Construction Bank Corporation, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 939) and Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 601939), and served as a clerk of the Ningbo branch office, an assistant research officer of the department of investment research, a senior economist of the department of real estate financing, deputy director of department of international business and director of the secretariat of the general administration office from July 1988 to January 1998. He currently serves as a director of CICC HK Securities. Mr. Huang obtained a bachelor’s degree in physics from Wuhan University (武汉大学) in July 1985 and a master’s degree in economics from Renmin University of China in July 1988.

More

Huang Hao

Mr. Huang Hao (黄昊), aged 46, has been appointed as a Director of the Company since February 2020 and serves as a director of the General Management Department of Huijin. Mr. Huang joined Huijin in February 2005, and successively served as the deputy director of the Capital Market Department, the deputy director and division director of the Equity Management Office of the China Development Bank of the General Department, managing director and deputy director of Securities Institution Management Department, the deputy director of the Securities Institution Management Department/Insurance Institution Management Department, and the deputy director of the Leading Group Office of the Directly Managed Enterprise/Equity Management Department II of Huijin. He served as a director of Guotai Junan Securities Co., Ltd., a company listed on the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 601211) and the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 02611), from September 2005 to January 2013, a director of China Development Bank and concurrently served as a director of China Development Bank Capital Co., Ltd. from April 2012 to October 2017. Mr. Huang successively served as the senior staff member, assistant researcher and concurrently served as the Youth League Secretary of the Policy Research Division in the State Administration of Foreign Exchange from July 1999 to February 2005. Mr. Huang obtained a bachelor’s degree in economics from Zhejiang University in July 1996, a master’s degree in management from Tsinghua University in May 1999, and a doctoral degree in economics from the Finance Research Institute of People’s Bank of China in July 2011.   

More

Xiong Lianhua

Ms. Xiong Lianhua (熊莲花), aged 52, has been appointed as a Director of the Company since February 2020 and has been working in Huijin since January 2012. Ms. Xiong has served as a non-executive director of New China Life Insurance Company Ltd., a company listed on the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 601336) and the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 01336), and has concurrently served as a director of New China Asset Management Co., Ltd.* (新华资产管理股份有限公司) since July 2017. Ms. Xiong worked at Huangshi Sub-branch of Bank of Communications in Hubei province from October 1990 to September 1993. From July 1995 to December 2011, she successively served as a deputy division director, division director and an inspector of deputy-bureau-level of the People’s Bank of China. She served as a director candidate and a division director of the General Management Department of Huijin from January 2012 to December 2012 and a director of China Export & Credit Insurance Corporation* (中国出口信用保险公司) from December 2012 to July 2019. Ms. Xiong obtained a bachelor’s degree in international finance from Wuhan University in July 1990, and a master’s degree in monetary banking from Renmin University of China in June 1995. 

More

Tan Lixia

Ms. Tan Lixia (谭丽霞), aged 49, a Chartered Global Management Accountant, has been appointed as a Director of the Company since February 2020. Ms. Tan joined Haier from August 1992, and successively served as the director of Department of Overseas Market Development of Haier Group, Chief Financial Officer  of Haier Group and Head of Wanchain Platform. Ms. Tan currently serves as the Executive Vice President of Haier Group, Chairman of Haier Group (Qingdao) Financing Holding Co., Ltd., Vice Chairman of Haier Smart Home Co., Ltd., a company listed on the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 600690), a non-executive director of Bank of Qingdao Co., Ltd., a company listed on the Shenzhen Stock Exchange (Stock Code: 002948) and the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 03866), Chairman of Qingdao Haier Biomedical Co., Ltd., a company listed on the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 688139) and Chairman of INKON Life Technology Co., Ltd., a company listed on the Shenzhen Stock Exchange (Stock Code: 300143). Ms. Tan once served as a non-executive director of Haier Electronics Group Co., Ltd. Ms. Tan currently serves as a standing member of the 12th session of All-China Women’s Federation, Vice President of China Women Entrepreneurs Association, the Chairman of Shandong Women Entrepreneurs Association and the Vice Chairman of the 13th session of Qingdao Women’s Federation. Ms. Tan graduated from Central University of Finance and Economics majoring in public finance in June 1992, and obtained an EMBA degree from the China Europe International Business School in July 2009.

More

Duan Wenwu

Mr. Duan Wenwu (段文务), aged 51, a senior accountant, has been appointed as a Director of the Company since February 2020. Mr. Duan has served as the Chairman of I&G (NEEQ: 834777) from May 2020, General Manager of I&G from April 2019, Chairman of SDIC Financial Leasing Co., Ltd. from March 2015, and Chairman of Rongshi International Holding Company Limited from December 2016. Mr. Duan served as the Deputy Manager and Financial Chief of Yunnan Dachaoshan Hydropower Co., Ltd. Dachao Industrial Company from July 1998 to December 1998, and successively served as Deputy Manager, Manager of the Finance Department, Deputy Chief Accountant, Chief Accountant and Deputy Manager of Yunnan Dachaoshan Hydropower Co., Ltd. (later renamed as SDIC Yunnan Dachaoshan Hydropower Co., Ltd.) from December 1998 to May 2008. Mr. Duan served as an assistant to the director of Finance and Accounting Department of State Development & Investment Corporation (later renamed as State Development & Investment Corp., Ltd.) from May 2008 to November 2008, Deputy General Manager of SDIC Finance Co., Ltd. from November 2008 to August 2010, Deputy Director of Finance and Accounting Department of State Development and Investment Corporation from August 2010 to August 2014, Director and Deputy General Manager of China National Complete Plant Import and Export Group Corporation Limited from March 2013 to August 2014, Director of Finance and Accounting Department and Director of the Finance Department of State Development and Investment Corporation from August 2014 to August 2016 and from August 2016 to May 2017, respectively, General Manager of SDIC Essence Co., Ltd. (later renamed as SDIC Capital Co., Ltd.), a company listed on the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 600061), from May 2017 to December 2017, General Manager of SDIC Capital Co., Ltd. from December 2017 to March 2018, Director of Essence Securities Co., Ltd. from December 2017 to January 2019, and Chairman of SDIC Finance Co., Ltd. from March 2018 to April 2019. Mr. Duan obtained a bachelor’s degree in economics from Xiamen University in July 1990, and a master’s degree in business administration from Jiangxi University of Finance and Economics in January 2003.  

More

Liu Li

Mr. Liu Li (刘力), aged 64, has been appointed as a Director of our Company since June 2016. He currently holds positions such as a Finance Professor in Guanghua School of Management of Peking University and Deputy Head and Doctoral Supervisor in Finance and Securities Research Center of Peking University. Mr. Liu has been teaching in Guanghua School of Management (formerly known as Economic Management Department of School of Economics) of Peking University since January 1986, and had been teaching in Beijing Institute of Iron and Steel from September 1984 to December 1985. Mr. Liu served as an independent non-executive director of China Machinery Engineering Corporation, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 1829), since January 2011, an independent non-executive director of Bank of Communications, a company listed on the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 601328) and the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 3328), since September 2014, an independent director of Success Electronics Ltd., a company listed on the Shenzhen Stock Exchange (Stock Code: 002289), since January 2016, and an independent director of CNPC Capital Company Limited, a company listed on the Shenzhen Stock Exchange (Stock Code: 000617), since June 2017. Mr. Liu obtained a master’s degree in physics from Peking University in July 1984 and MBA from Catholic University of Louvain in Belgium in July 1989.

More

Siu Wai Keung

Mr. Siu Wai Keung (萧伟强), aged 66, (former name: Francis Siu Wai Keung), has been appointed as a Director of our Company since May 2015. He served for KPMG for approximately 30 years, where he provided professional services to clients from various industries. He joined KPMG Manchester, England in 1979 and was transferred to Hong Kong in May 1986 and became a partner of KPMG Hong Kong in July 1993. From October 2000 to March 2002, he was a senior partner of KPMG Huazhen LLP Shanghai Office. Prior to his retirement in March 2010, he was a senior partner of KPMG Huazhen LLP Beijing Office and North China. He has extensive experience in providing audit services for PRC and overseas companies, and has a sound knowledge of advising on foreign direct investment in the PRC. Mr. Siu currently serves as an independent non-executive director of Guoco Land Limited, a company listed on the Singapore Exchange (Stock Code: F17), since December 2010, an independent non-executive director of CITIC Limited, a company listed on  Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 267), since May 2011, an independent non-executive director of China Communications Services Corporation Limited, a company listed on Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 552), since June 2012, an independent non-executive director of CGN Power Co., Ltd., a company listed on  Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 1816) and the Shenzhen Stock Exchange (Stock Code: 003816), since March 2014, an independent director of Beijing Gao Hua Securities Company Limited since June 2015, and an independent non-executive director of BHG Retail Trust Management Pte. Ltd., since November 2015. Mr. Siu has been a fellow member of the ICAEW and the HKICPA since July 1994 and September 1993. He obtained a bachelor’s degree in economics and accounting and financial management from The University of Sheffield, the United Kingdom, in July 1979.  

More

Ben Shenglin

Mr. Ben Shenglin (贲圣林), aged 54, has been appointed as a Director of our Company since May 2015. He held several positions in ABN Amro in China and London, including leadership roles such as senior vice president and general manager of working capital business in China from September 1994 to January 2005. He served at HSBC from February 2005 to March 2010, successively as China country head and managing director of financial institutions, and China country head of commercial banking. From April 2010 to April 2014, he was with JP Morgan Chase as a member of the global leadership team at global corporate bank and the chief executive officer of J.P. Morgan Chase Bank (China). Mr. Ben currently serves as an independent director of Wuchan Zhongda Group Co., Ltd. (物产中大集团股份有限公司), a company listed on the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 600704), since February 2016, and a supervisor of Industrial Bank Co., Ltd. (兴业银行股份有限公司), a company listed on the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 601166), since December 2016. Mr. Ben has also served as an independent director of Bank of Ningbo Co., Ltd., a company listed on the Shenzhen Stock Exchange (Stock Code: 2142), from September 2014 to February 2020, an independent non-executive director of Tsingtao Brewery Co., Ltd., a company listed on Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 168), from June 2014 to June 2020. Mr. Ben joined Zhejiang University since May 2014 and currently serves as a full-time professor and doctoral advisor. He is also the dean of Academy of Internet Finance since April 2015, the dean of the International Business School since October 2018, and the co-director of Zhejiang University- Ant FinTech Research Center since November 2019. He also currently serves as an executive director of the International Monetary Institute in Renmin University of China since January 2014 and the co-director thereof since July 2018, the dean of Zhejiang Institute of Innovations since April 2018, a counsellor of the Zhejiang People’s Government since August 2014, a member of Zhejiang Provincial Committee of the Chinese People’s Political and Consultative Conference and Vice Commissioner of Economic Policy Committee since January 2018, the Joint Chairman of Zhejiang Association of Internet Finance since September 2015, a member of the Guangdong Financial Experts Advisory Committee since November 2017, a member of the International Cooperation Committee of the All-China Federation of Industry and Commerce since December 2018 and an expert specially invited by the FinTech Cooperation Committee of the Asian Financial Cooperation Association since July 2019. Mr. Ben obtained a bachelor’s degree in engineering from Tsinghua University in July 1987, a master’s degree in economics specializing in industrial enterprise management from Renmin University of China in March 1990 and a doctoral degree in economics from Purdue University, the United States, in August 1994.  

More

Peter Hugh Nolan

Mr. Peter Hugh Nolan, aged 71, recipient of the Commander of the Most Excellent Order of the British Empire, has been appointed as a Director of the Company since February 2020. He has served as an independent non-executive director of China Everbright Group since January 2019 and the director of China Centre, Jesus College at University of Cambridge since 2017. He has also served as the Director of the China Executive Leadership Programme (CELP) since 2005. Professor Nolan was a lecturer of Faculty of Economics and Politics at University of Cambridge from 1979 to 1997 and Sinyi Professor of Chinese Management at Cambridge Judge Business School at University of Cambridge from 1997 to 2012. He was the founding director and Chong Hua Professor of Chinese Development in the Centre of Development Studies at University of Cambridge from 2012 to 2016 and Chong Hua Professor of Chinese Development (Emeritus) since 2016. Professor Nolan also served as an independent non-executive director of Bank of Communications (a company listed on the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 601328) and the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 03328)) from November 2010 to November 2017. Professor Nolan obtained his Doctoral degree in Economics from University of London in 1981.   

More